Courses + Catalog

This summer, key words structure the dialogue and focus for session courses. Form + Function, Ephemeral, Metrics, Method, Archetype, and Corporeal provide a framework for inquiry. The Fall Program offers a one-week equally immersive experience at a different pace. Instructors and Artists in Residence (AiRs) have been selected for their distinctive relationship to their session’s keyword. The themes act as a campus wide parameter, outlining the focus of each course and providing a collective springboard for thoughtful interpretation and the creation of pieces infused with content.  

The concepts that rise from the exploration of course themes will be realized with hot and cold glass in areas such as glassblowing, hot-glass sculpting, sand- and kiln-casting, fusing, neon, painting, flame working, printmaking, mixed-media sculpture, engraving, 3D- modeling, printing and electronics.

Pilchuck’s  Hotshop, Annex,  Studio Building, Printshop, Flatshop, Woods and Metal Studio and Botlab are staffed by experienced coordinators to facilitate an almost limitless exploration of the material. 

The courses offered this summer and fall offer a wide range of learning, skill levels and methods – the only question is, which keyword speaks to you? 

Visit the Course Index page to help with your search.

 

HOW TO APPLY:

Post-priority applications will now be considered on a first-come, first-served basis. Learn more about how to apply, here.

 

2018 PROGRAM CATALOG:

 


[Download 2018 Program Catalog PDF]

 

2018 SUMMER + FALL PROGRAM SESSIONS + INSTRUCTORS:

session 1 SESSION 1: FORM + FUNCTION
MAY 14 - 25

Martin Štefánek
Devin Burgess
Jeff Ballard & Brent Rogers
Daisuke Saito
Cortney Boyd & Adam Cohen
Ben Beres

AiRs: Anthony Dunne, Fiona Raby

LEARN MORE
session 2 SESSION 2: EPHEMERAL
MAY 29 – JUNE 15
Hiromi Takizawa
Patrick Nickell & Rob Stern
Penelope Rakov
Cédric Ginart & Wayne Strattman
Jean Fernandes & Ashley McFarland

AiRs: Reilly Donovan, Caroline Woolard +
Leigh Claire Le Berge

LEARN MORE
session 3 SESSION 3: METRICS
JUNE 19-30
John Miller
Lewis Batchelar & Madeline Prowd
Tommy Dylan & Mark Hursty
Micah Evans & Stephan Peirce
Rebecca Arday, Barrak Darweesh & Phirak Suon
David Schnuckel

AiRs: John Torreano, Ho-Wan-Ut “Haila” Old Peter

LEARN MORE
session 4 SESSION 4: METHOD
JULY 8-25
Jimmy Anderegg
Martin Janecký
Daniel Cutrone
Jen Elek & Jeremy Bert
Carrie Iverson & Jeremy Scidmore

AiRs: Laura de Santillana, Leo Berk

LEARN MORE
session 5 SESSION 5: ARCHETYPE
JULY 30 – AUGUST 16

Matteo Tagliapietra & Roberto Beltrami
Jin Hongo & Robert Lewis
Fred Metz
Hamm Vitrifex
Anne Petters

AiRs: Tanya Aguiñiga, Alessandro Diaz de Santillana

LEARN MORE
session 6 SESSION 6: CORPOREAL
AUGUST 20 – 31

Laura Donefer & Jeff Mack
David Walters
Erin Garmezy & Grant Garmezy
Sally Prasch
Yoav Reches & Angela Thwaites

AiRs: Damien Davis, Tip Toland

LEARN MORE
fall session FALL PROGRAM
SEPTEMBER 10-15

Now in its third year, Pilchuck’s Fall Program includes glassblowing, flame-working, glass painting and enameling, as well as a hybrid printmaking course.

Ed Schmid
Kit Paulson
Joseph Cavalieri
Hannah Smith

LEARN MORE